Alabalığın Çocuk Gelişimindeki Yeri

Alabalığın Çocuk Gelişimindeki Yeri

Altıparmaklar Altındere Alabalık tesisimizde balık severlerin en çok tercih ettiği balık tatlı su balığı olan alabalıktır. İnsan vücuduna sağladığı faydalar, lezzeti ve kolay bulunması gibi nedenlerden dolayı ülkemizde çokça tüketilir. Her yaş grubu için pek çok fayda sağladığı gibi çocuk gelişimi üzerinde de ciddi etkileri vardır. Alabalık beyin ve kemik gelişiminde oldukça etkili olan bir balık çeşididir. Altındere Alabalık olarak müşterilerimize sunduğumuz alabalıklar, uzmanlar tarafından beyin gelişimi için tüketilmesi tavsiye edilen ve yüksek oranda omega3 bulunduran balık çeşididir. Kemik gelişimine sağladığı faydalar sayesinde ergenlik dönemi, öncesi ve sonrasında düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Çocukların hafızasını güçlendirir ve okul hayatlarında daha başarılı olmalarına katkıda bulunur. Ayrıca çocuklarda sık görülen dikkat dağınıklığını azaltır. Bunların yanı sıra çocukların güne daha dinç ve zinde başlanmasını, mutlu bir çocuk olmasını sağlar. Beslenme açısından çocukların ihtiyaç duyduğu tam bir protein ve mineral deposudur. 

Altıparmaklar Altındere Alabalık olarak müşterilerimize sağlıklı menüler sunuyoruz. Alabalık, çocuk ve yetişkin her kesimin mutlaka tüketmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Yapılan araştırmalar ve uzman tavsiyeleri düzenli olarak tüketilmesi yönündedir.

Alabalıkta Hangi Vitaminler Var

Vitamin yönünden en zengin olan balıklar arasında alabalık yer alır. Protein ve mineral deposu olan alabalık, A, D ve B12 vitaminlerini de yüksek oranda taşımaktadır. Aynı zamanda iyot ve fosfor bakımından da oldukça zengin bir balıktır. Altındere Alabalık olarak menülerimizi vitamin değeri yüksek yiyecekler ve balık çeşitleri ile oluşturuyoruz. Örneğin sağlıklı bir insanın günlük demir ihtiyacının onda biri kadarını alabalıktan elde edebilir. Ayrıca tam bir omega3 deposudur. Yağ ve kalori oranı düşük olduğu için uzmanlar tarafından diyet listelerinde mutlaka yer verilir.

100 gram alabalık;

Yaklaşık olarak 150 kalori değerindedir.

5 gram yağ bulunur.

21 gram protein içerir.

Alabalık Alerji Yapar mı? 

Somon ve Alabalık gibi ürünleri tüketirken alerji olma durumu yaşanabilir. Balık alerjisi olarak tanımlanan bu alerji türü, birçok balıktan kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Alabalık, somon, hamsi gibi balıklara alerjisi olan birey ve çocuklarda görülmesi muhtemeldir. Kısa bir süre balığa maruz kalmak belirtilerin ortaya çıkması için yeterli olabilir. Çocukların etkilenme durumuna göre hafif veya şiddetli alerji geçirilir. Balık alerjisi olmayanlar da sonradan alerji olabilir veya daha önceden hafif geçirenler ise sonraki vakalarında daha şiddetli geçirebilir. Bazen balığa dokunmak veya balık pişerken meydana gelen buhara maruz kalmak bile alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. 

Alabalığın Faydaları

Altındere Alabalık tesislerinde şık ve doğa ile iç içe lezzetli balık çeşitlerimizi denemeniz mümkün. Alabalık tatlı ve derin su balığı olarak bilinen ve faydaları nedeni ile doktorlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen, besin değeri yüksek bir balık türüdür. Faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Vücutta bulunan hasarlı dokuları onarmak, alabalığın en önemli faydalarının başında gelir.

Alabalık omega bakımından zengin olan balık türlerindendir.

Mutlu, dinç ve zinde hissetmeyi sağlar.

Büyüme ve gelişim için etkili bir besindir.

Özellikle çocukların beyin gelişimine doğrudan fayda sağlar.

Hafızayı güçlendirir. Okul ve derslerde başarını oranının artmasını sağlar.

Alabalık bir protein deposudur ve vücudun protein ihtiyacına ciddi oranda katkıda bulunur.

Kemik gelişimi için faydalıdır.

Dikkat dağınıklığını azaltır ve sakinlik verir.

Gebelik döneminde retina ve beyin gelişimine fayda sağladığından, hamile kadınların tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Alabalık romatizmal rahatsızlıklara doğrudan etki eder ve romatizmadan kaynaklanan şikayetleri en aza indirir.

Altındere Alabalık tesislerinde çocuklarınızın seveceği, doğanın içinde huzurlu bir ambiyansta ailecek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Alabalık çocukların yanı sıra yetişkinlerde; romatizmal hastalıklar, fıtık, bel ağrıları, kas ağrıları, kalp ve damar hastalıkları, astım, şeker, alzheimer, bunama, depresyon, şizofren, prostat kanseri, bağırsak hastalıkları, kolesterol düzenleme gibi pek çok hastalığa fayda sağlamaktadır.

Altındere bölgesinde aileniz ile keyifli ve lezzetli anlar geçirmek için bizi tercih edebilirsiniz.

DİĞER Blog